Milline on Sinu paarisuhte kvaliteet?

Kategooriad: Kirjanurk, SuhtedAvaldatud: 26. märts 2021Sildid:
Kristiina
JAGA

Milline on Sinu paarisuhte kvaliteet?

Suhtekvaliteedi määrab minu hinnangul suhte madalseis. Kui kõik hästi on, suhtlus toimib ilma lisapingeteta, igapäevarutiin justkui sobib, seks on huvitav, -etapp kui kõik sujub. Nendel hetkedel oleme kõik parim versioon mehest ja naisest.

Aga kui miski hakkab närima, mingi rahulolematus hiilib ligi ja on neidki kellele mingitlaadi pettumus või reetmine tuleb järsku-ootamatult rebides Sind vabalangemisse…kuidas me siis käitume? Mida ütleme? Mida mõtleme?

Käivituvad erinevad kaitsemehhanismid..põgene, tardu, võitle

Imago teooria järgi eristatakse kaht tüüpi- Rahetorm ja Kilpkonn. Rahetorm on see, kes ajab oma õigust taga, soovib kohest lahendust ja selle saamiseks on kõigeks valmis. Kilpkonn suhtes on see kes poeb peitu, ta vajab aega, ja turvalisust, et oma kilbi alt välja ronida ning siis need asjad endale sobivas tempos üle vaadata.

Kumb Sina oma suhtes oled? Kilpkonn  või Rahetorm ? Või on see seotud sellega, kes suhtes parasjagu „jama“ kokku on keeranud?

Mina olen enamasti olnud Rahetorm, see kes tahab asjad selgeks rääkida ja kõneleda asjadest selliselt nagu nad parasjagu on. Ootamine või aja andmine polnud üldse valik. Partneri kilbi alla peitu pugemine on seda tormi veel võimendanud, mis on tekitanud kontrollimatu funktsiooni see kilpkonn seal kilbi sees vahtu lüüa.

Ja see Kilpkonna vaikimine, päevi kestev edasi lükkamine, toob Rahetormi sisse sisemise keerise, mis taspisi, kuid kindlalt kinnitab mõtteid, „ma pole piisav“ ja „mind ei armastata“ (nende tunnete alge on hoopis mujal ja samad tunded on tõenäoliselt ka kilpkonnal) . Sel hetkel võib Rahetorm nukralt vaibuda ja muutuda hoopis ise Kilpkonnaks, pugedes oma kaitsva kilbi alla, enda haavu lakkuma. Hetkel, kui saabub näiline rahu, saab siiani peidus olnud partner signaali, et on turvaline väljuda.

Ilmselt see on hetk, kus paljudes suhetes olukord selliselt jäetaksegi. Rahetorm on rahunenud, Kilpkonn on väljas ja kuna kogu eelnev protsess oli mõlema partneri jaoks piisavalt hirmutav, on loodud vaikiv kokkulepe, et seda teemat rohkem ei puudutata. Samas jääb mõlema partneri sisse üks tukslev, segaduses ja hirmul koht, mis pärast mõnda aega kestnud rahuperioodi on valmis plahvatama koos uue tekkinud rahulolematusega, mis vajab samuti lahendust.

Kilpkonn ja Rahetorm võitlevad ainult iseenda eest, kuid paarisuhe on koostöö.. Koostöö, kus Paari ühendab teadmine, miks nad on koos, ühised kokkulepped ja ühised otsused, mis kehtivad ka siis kui on keerulisemad ajad ja muutuvad ainult koostöös, mitte ühe partneri nurgataguse meeleolu tõttu.

Imago suhtetöö on koht, kus õpime tundma uudishimu partneri osas ja oleme valmis astuma sammu välja enda mugavustsoonist, et kohtuda mõlema jaoks veidi turvalisemas kohas, kus luua uuesti vahepeal katkenud ühendus, mis on iga toimiva suhte aluseks.

Kui soovid oma suhtekvaliteeti muuta, ootan Sind Imago suhtetreeningule!

Aja broneerimiseks kirjuta mulle sõnumitesse

Kasvamine Iseendaks
Kristiina Isand-Savinski